Gümüşlük

Gümüşlük, Bodrum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gümüşlük
—  Mahalle  —
Gümüşlük'nın Turkey'da bulunduğu yer

Gümüşlük
Gümüşlük
Koordinatlar: 37°03′17″K 27°14′09″D
ÜlkeTürkiye Türkiye
BölgeEge
İlMuğla
İlçeBodrum
Yönetim
 – Muhtar
Nüfus (2013[1])
 – Toplam4,046
Zaman dilimiDAZD (UTC+2)
 – Yaz (YSU)DAYZD (UTC+3)
Posta kodu48970
Telefon kodu(+90) 252

Gümüşlük, Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir.

2012 yılına kadar Bodrum ilçesine bağlı bir köyken, 2012 yılında Muğla’nın büyükşehir olmasıyla bu ilçeye bağlı bir mahalle statüsünü almıştır.

Son derece temiz denizi, doğal güzellikleriyle el değmemiş ormanların uzandığı bir kıyıda konumlanmış yerleşim merkezidir. Balık restaurantlarıyla yerli yabancı turistlerin uğrak mekanıdır.

Myndos, Bodrum yarımadasının batı ucunda, bugünkü Gümüşlük beldesinin yanındaki Bozdağın üzerinde kurulmuştur. Myndos sözcüğü etimoloji yönünden incelendiğinde “Ana Tanrıça’ya Tapınma” anlamına gelir. Aynı zamanda Luwi dilinde de buradan “Munda” olarak söz edilir. Ayrıca Herodotos’da da bir ilk çağ kenti olarak ismi geçer. Myndos’un arkasındaki tepelerde, uzun burnun ucunda gümüş ocakları bulunuyordu. Daha sonra buraya verilen Gümüşlük ismi de bu maden ocaklarından kaynaklanıyordu. Tarihçi Pausanias’a göre Halikarnassosla beraber Troizen kökenli göçmenlerce kurulmuştur. Plinius ise Eski Myndos diye adlandırdığı alanda Leleg yerleşimi olduğunu söyler. Aslında Myndos’un ilk sakinleri Leleglerdir. MÖ 4. yüzyılda Pers Satrabı Mausollos’un Halikarnassos’a taşımadığı iki Leleg yerleşiminden biridir.

1999 yılından beri faaliyet gösteren Gümüşlük Belediyesi 2015 Şubat ayı itibariyle Bodrum Belediyesi’ne bağlandığı için kapatılmıştır.[2]

DestinationsÖzelShared
Milas-Bodrum Havalimanı 120,00₺