Yalıkavak

Yalıkavak, Bodrum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yalıkavak sayfasından yönlendirildi)

Koordinatlar: 37.10°′N, 27.29°′E (Harita)

Yalıkavak
—  Mahalle  —
Muğla in Turkey.svg
Koordinatlar: 37.10°N 27.29°E
ÜlkeTürkiye Türkiye
İlMuğla
İlçeBodrum
Coğrafi bölgeEge
Nüfus (2014)TÜİK Muğla
 – Toplam14,160
Zaman dilimiUDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
Posta kodu48400
İnternet sitesi:

Yalıkavak, Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalledir.

2012 yılına kadar Bodrum ilçesine bağlı bir köyken, 2012 yılında Muğla’nın büyükşehir olmasıyla bu ilçeye bağlı bir mahalle statüsünü almıştır.

Yalıkavak Bodrum’a 18 km uzaklıktadır. Yarımadanın kuzey batısında yer alır. Bodrum’dan Yalıkavak’a yapılan bir yolculukta sizi önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavağın o eşsiz manzarası karşılar. Başlangıçta bir Süngerci mahallesi olan ve yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan Yalıkavak, günümüzde çok önemli bir turizm beldesine dönüşmüştür. Tepelerde ve sahilde yer alan yel değirmenleri, güzel koyları, günabatımları ve son yılarda açılan turizm tesisleri ile ön plana çıkar.

Coğrafya

Yalıkavak körfezi, Bodrum yarımadası’nın kuzey-batı köşesinde yer alır. Körfezin kuzey bölgesi, kuzeye dönük bir L harfi şeklindeki bir yarımadadır. Birkaç kayalık, sarp tepe dışında yükselti yoktur. Körfezin doğu ve güney bölümü ise nispeten yüksek tepelerin etekleridir.

Bitki örtüsü

Körfezin kuzey bölgesi, denizden gelen sert rüzgarlara açıktır. Genel bitki örtüsü, kısa boylu, dikenli çalılıklardan oluşur. Ayrıca çok sayıda mandalina ve limon ağacıda bulunmaktadır.

Tarihçe

Yalıkavak körfezinde bugüne kadarki arkeolojik buluntularda, belirli bir yerleşim yeri saptanmamıştır. Arkeolojik buluntular, yerleşim yerinden çok, yaygın bir yapılanma gösterir. Bağımsız, tekil arkeolojik buluntular görülür.

Yapılan araştırmalardan, Yalıkavak’ın tarihinin MÖ 2000 yıllarına kadar indiği ve buranın ilk sakinlerinin Lelegler olduğu anlaşılır.

Kaynakça

Dış bağlantılar

DestinationsÖzelShared
Milas-Bodrum Havalimanı 130,00₺